O Drupalu słów kilka, czyli o co chodzi z tym całym drupalem

0 Komentarze

O Drupalu słów kilka, czyli o co chodzi z tym całym drupalem

Dzisiejszym wpisem spróbuje przekonać was to skorzystania z drupala we własnych projektach internetowych. Opiszę w skrócie czym jest drupal, a także jakie ma możliwości i kto z niego korzysta.

Drupal cms jest jednym z wielu dostępnych systemów zarządzania treścią dystrybuowany jako Open Source ( wolne oprogramowanie ) którego twórcą jest Dries Buytaert. Drupal obok Wordpressa i Joomli jest jednym z najbardziej popularnych systemów do tworzenia aplikacji internetowych ( 2% wszystkich stron internetowych korzysta z cms Drupal ).  Pierwsza wersja Drupala ujrzała światło dzienne w 2001 jako wersja o numerze  4, obecnie najnowszą stabilną wersją jest wersja 7.22, a trwają już od dłuższego czasu prace nad wersją 8.

Co sprawia, że Drupal stosowany  jest tak często?

Na początek niech przemówią liczby: ilość modułów – 21720, ilość skórek graficznych – 1718, ilość różnych dystrybucji drupalowych – 623, ilość developerów zarejestrowanych na drupal.org – 25633 i liczby te ciągle rosną. Powyższe liczby wskazują po pierwsze na wielką społeczność rozwijającą drupala, ale także na nieograniczone możliwości funkcjonalne jakie może posiadać nasza strona.  Wykorzystać drupala można do wielu typów aplikacji, począwszy od prostych stron biznesowych, sklepów internetowych, serwisów, a kończąc na dedykowanych aplikacjach. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i umiejętności. Nadmienić również należy, że Drupal jest jednym z najbardziej przyjaznych dla użytkownika systemów. Osoby nietechniczne po krótkim szkoleniu bez problemu posiadają wiedzę by zarządzać serwisem internetowym.

Kto korzysta z Drupala?

Nie licząc naszego serwisu, z drupala korzysta wiele znanych firm czy instytucji. Wymienić można chociażby stronę Białego Domu, magazynu The Economist, czy z naszego polskiego podwórka Ministerstwo Gospodarki lub Kancelarii Premiera.

Jak zbudowany jest drupal?

W skrócie drupal jest systemem opartym o język php, w połączeniu z html, css i javascriptem.  Dane przechowywane są w bazie danych, które mogą być różnego rodzaju od mysql, po postgresql i inne.

Jaka wiedza jest potrzebna by tworzyć w drupalu?

Przede wszystkim potrzebne są chęci i cierpliwość ponieważ wszystkiego jesteśmy w stanie się nauczyć, kwestia czasu i zaangażowania. Gdy już mamy te dwa elementy za sobą potrzebna nam jest początkowo szczątkowa wiedza na temat języka php i trochę większa wiedza na temat html i css. Pierwsze nasze strony składać się będą zazwyczaj z  elementów, które są powszechnie dostępne w postaci modułów i naszym zadaniem będzie wyszukanie modułu, instalacja, konfiguracja, a także umiejętność tzw. „skórkowania”. Skórkowanie jest to tworzenie szaty graficznej dla naszej strony. W raz ze wzrostem skomplikowania naszych stron, zaczną dochodzić trudniejsze tematy takie jak np.: pisanie własnych modułów, nadpisywanie funkcji, operacje na bazie danych itd. Na pewno na łamach tej strony pojawią się te zagadnienia.

Podsumowując. Wpis ten, miał na celu w krótki sposób opisać cms Drupal i zachęcić czytelników do jego stosowania. Mam nadzieję, że po przeczytaniu choć jedna osoba zdecyduje się na jego zastosowanie we własnych projektach internetowych. Jeśli macie pytania bądź pomysły na tematy, które można by było opisać na łamach tego serwisu to zapraszam do przesyłania ich do nas, na adres redakacja@drupalcms.com.pl

Kategorie: 
Tagi: 

0 Komentarze

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.